Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
do obrazów, w traktowaniu ich niemal w magiczny sposób, w nieustannym z nimi dialogu. Drugie zjawisko wiąże się z potrzeba odświętności, czynienia swego otoczenia pięknym, barwnym. Strojność podnosiła rangę domu, zaspokajała ambicje.
Strojność niosła charyzmę odświętności, jak niedziela po dniach znoju i trudu. Patrząc z tej perspektywy, przeciwstawiano pracę odpoczynkowi, codzienność świętu, czarna izbę - białej, a codzienne odzienie - niedzielnemu strojowi.
Szczególnym wyrazem pobożności i potrzeby odświętności było zdobienie świętych wizerunków. Czyniono to, by wyróżnić miejsce święte, oddzielić je od przestrzeni "brudnej", od codzienności, a zarazem, by oddać część postaciom, występującym na obrazach.
Decydujący wpływ na ocenę obrazów miał temat przedstawienia, dopiero
do obrazów, w traktowaniu ich niemal w magiczny sposób, w nieustannym z nimi dialogu. Drugie zjawisko wiąże się z potrzeba odświętności, czynienia swego otoczenia pięknym, barwnym. Strojność podnosiła rangę domu, zaspokajała ambicje. <br>Strojność niosła charyzmę odświętności, jak niedziela po dniach znoju i trudu. Patrząc z tej perspektywy, przeciwstawiano pracę odpoczynkowi, codzienność świętu, czarna izbę - białej, a codzienne odzienie - niedzielnemu strojowi. <br>Szczególnym wyrazem pobożności i potrzeby odświętności było zdobienie świętych wizerunków. Czyniono to, by wyróżnić miejsce święte, oddzielić je od przestrzeni "brudnej", od codzienności, a zarazem, by oddać część postaciom, występującym na obrazach. <br>Decydujący wpływ na ocenę obrazów miał temat przedstawienia, dopiero
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego