Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
ale mogą obejmować modyfikację całej klasy procesów zależnych pośrednio od aktywności struktury, która jest atakowana przez RFT (np. receptora).


3.16.15. Nadtlenki regulują syntezę prostanoidów

Dwie grupy prostanoidów - prostaglandyny i tromboksany - powstają wskutek przyłączenia tlenu do kwasu arachidonowego i pokrewnych kwasów tłuszczowych, co w pierwszym etapie prowadzi do tworzenia cyklicznych nadtlenków.
Pierwszym etapem syntezy prostanoidów jest uwolnienie kwasu arachidonowego z fosfolipidów. Etapy następne to powstanie dwóch cyklicznych nadtlenków (endonadtlenków), PGG2 i PGH2 (rys. 3.16.6).
Reakcje te katalizuje bifunkcyjny enzym cyklooksygenaza (zwana też syntetazą prostaglandyny H), hemoproteina obecna prawie we wszystkich tkankach organizmu człowieka; aktywność enzymu hamuje aspiryna i
ale mogą obejmować modyfikację całej klasy procesów zależnych pośrednio od aktywności struktury, która jest atakowana przez RFT (np. receptora).<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;3.16.15. Nadtlenki regulują syntezę prostanoidów&lt;/&gt;<br><br>Dwie grupy prostanoidów - prostaglandyny i tromboksany - powstają wskutek przyłączenia tlenu do kwasu arachidonowego i pokrewnych kwasów tłuszczowych, co w pierwszym etapie prowadzi do tworzenia cyklicznych nadtlenków.<br>Pierwszym etapem syntezy prostanoidów jest uwolnienie kwasu arachidonowego z fosfolipidów. Etapy następne to powstanie dwóch cyklicznych nadtlenków (endonadtlenków), PGG2 i PGH2 (rys. 3.16.6).<br>Reakcje te katalizuje bifunkcyjny enzym cyklooksygenaza (zwana też syntetazą prostaglandyny H), hemoproteina obecna prawie we wszystkich tkankach organizmu człowieka; aktywność enzymu hamuje aspiryna i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego