Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
ile jednak dawniejszy, pochodzący z XVIII i XIX w. ornament w hafcie, malowance, snycerce był geometryczny, o tyle ten z przełomu XIX i XX w. grawitował w kierunku roślinnym, naturalistycznym.
W przęślicach dekorowano "krążołki" i "łopatki", a często i "przysiadki", najczęściej drobnym ornamentem geometrycznym. Na większych płaszczyznach stosowano także motywy cyrklowe. Łopatki ażurowano, wydobywając w ten sposób motywy zoo- i antropomorficzne, symbole religijne, monogramy. Zdobiono również skromnym ornamentem inne narzędzia tkackie, być może po to, by ułatwić ich rozpoznawanie. Pracowano bowiem wspólnie, zbierając się w jakiejś izbie, rozmawiając, śpiewając, plotkując.
Pasterze górscy ornamentowali czerpaki, które nie tylko służyły do picia żętycy
ile jednak dawniejszy, pochodzący z XVIII i XIX w. ornament w hafcie, malowance, snycerce był geometryczny, o tyle ten z przełomu XIX i XX w. grawitował w kierunku roślinnym, naturalistycznym. <br>W przęślicach dekorowano "krążołki" i "łopatki", a często i "przysiadki", najczęściej drobnym ornamentem geometrycznym. Na większych płaszczyznach stosowano także motywy cyrklowe. Łopatki ażurowano, wydobywając w ten sposób motywy zoo- i antropomorficzne, symbole religijne, monogramy. Zdobiono również skromnym ornamentem inne narzędzia tkackie, być może po to, by ułatwić ich rozpoznawanie. Pracowano bowiem wspólnie, zbierając się w jakiejś izbie, rozmawiając, śpiewając, plotkując. <br>Pasterze górscy ornamentowali czerpaki, które nie tylko służyły do picia żętycy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego