Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
czymś, czemu można było zapobiec. Kochanowski pytania o sposób istnienia jednostki, pytania, które wypełniają Pieśni, sformułował w Odprawie jako pytania o sposób istnienia społeczeństwa.
Odprawa nie jest jednak - jak tragedia Eurypidesa - tragedią patetyczną (w znaczeniu: taką, w której przeważa cierpienie), ani tragedią etyczną (w znaczeniu nadanym temu terminowi przez Arystotelesa), czyli tragedią charakterów. Nie jest to dramat o miłości, namiętności czy niewierności: Helena jest tu ofiarą zdarzeń, a nie wiarołomną żoną, Menelaus nie ma w sobie nic z komizmu czy tragizmu zdradzonego męża; to, co mówi w scenie z Ulissesem, jest modlitwą do bogów o sprawiedliwość i o pomszczenie krzywdy.
Odprawa
czymś, czemu można było zapobiec. Kochanowski pytania o sposób istnienia jednostki, pytania, które wypełniają Pieśni, sformułował w Odprawie jako pytania o sposób istnienia społeczeństwa.<br>Odprawa nie jest jednak - jak tragedia Eurypidesa - tragedią patetyczną (w znaczeniu: taką, w której przeważa cierpienie), ani tragedią etyczną (w znaczeniu nadanym temu terminowi przez Arystotelesa), czyli tragedią charakterów. Nie jest to dramat o miłości, namiętności czy niewierności: Helena jest tu ofiarą zdarzeń, a nie wiarołomną żoną, Menelaus nie ma w sobie nic z komizmu czy tragizmu zdradzonego męża; to, co mówi w scenie z Ulissesem, jest modlitwą do bogów o sprawiedliwość i o pomszczenie krzywdy.<br>Odprawa
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego