Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Super Express
Nr: 27/2
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
Amerykanie T. Akutsu i W. Kolff konstruują sztuczne serce o napędzie pneumatycznym. Pies przeżył 90 minut.
* 1960 rok. Stany Zjednoczone - pierwsze próby czasowego zastąpienia prawdziwego sztucznym sercem. Nieudane.
* 1982 rok. USA - 47-letni B. Clark przeżywa na sztucznym sercu 112 dni.

* 1985 rok. USA - kardiochirurg J. Copeland w oczekiwaniu na dawcę podłącza pacjenta do sztucznego serca. Sukces.
* Nad sztucznym sercem pracowali też Czesi i Rosjanie. Byli bardzo zaawansowani. Dzisiaj - instytuty w Moskwie i Brnie już nie istnieją.

Najbardziej znanym sztucznym sercem jest amerykański Jarvik. Jednak jego cena przekracza finansowe możliwości naszych placówek zdrowia.
MIRA SUCHODOLSKA

------------------------------------------------------------------------


Sixteen na Eurowizji

- Cieszę się obłędnie
Amerykanie T. Akutsu i W. Kolff konstruują sztuczne serce o napędzie pneumatycznym. Pies przeżył 90 minut.<br>* 1960 rok. Stany Zjednoczone - pierwsze próby czasowego zastąpienia prawdziwego sztucznym sercem. Nieudane.<br>* 1982 rok. USA - 47-letni B. Clark przeżywa na sztucznym sercu 112 dni.<br><br>* 1985 rok. USA - kardiochirurg J. Copeland w oczekiwaniu na dawcę podłącza pacjenta do sztucznego serca. Sukces.<br>* Nad sztucznym sercem pracowali też Czesi i Rosjanie. Byli bardzo zaawansowani. Dzisiaj - instytuty w Moskwie i Brnie już nie istnieją.<br><br>Najbardziej znanym sztucznym sercem jest amerykański Jarvik. Jednak jego cena przekracza finansowe możliwości naszych placówek zdrowia.&lt;/&gt;<br>&lt;au&gt;MIRA SUCHODOLSKA&lt;/&gt;<br><br>------------------------------------------------------------------------<br><br>&lt;div type="news"&gt;<br>&lt;tit&gt;Sixteen na Eurowizji&lt;/&gt;<br><br>- Cieszę się obłędnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego