Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
konformizm - czysto zewnętrzne upodabnianie się do wspólnoty, zgoda na rezygnację ze swojej osobowej prawdy i na pozorne uczestnictwo we wspólnocie, oraz unik - wycofanie się, rezygnacja z uczestniczenia we wspólnocie. Postawy nieautentyczne uznają etykę kameleona: rezygnuję z wartości i dopasowuję się do sytuacji, byleby mi było wygodnie. Są to zatem postawy degradujące człowieka.
Czy różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami postaw: autentycznymi i nieautentycznymi, polega na stosunku do wartości? Czy inny jest stosunek do wartości w przypadku, gdy kierujemy się solidarnością lub gdy podejmujemy sprzeciw, a inny, gdy stosujemy unik lub gdy rządzi nami konformizm?
Postawy autentyczne dążą do dobra. Natomiast tamte rezygnują
konformizm - czysto zewnętrzne upodabnianie się do wspólnoty, zgoda na rezygnację ze swojej osobowej prawdy i na pozorne uczestnictwo we wspólnocie, oraz unik - wycofanie się, rezygnacja z uczestniczenia we wspólnocie. Postawy nieautentyczne uznają etykę kameleona: rezygnuję z wartości i dopasowuję się do sytuacji, byleby mi było wygodnie. Są to zatem postawy degradujące człowieka.<br>Czy różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami postaw: autentycznymi i nieautentycznymi, polega na stosunku do wartości? Czy inny jest stosunek do wartości w przypadku, gdy kierujemy się solidarnością lub gdy podejmujemy sprzeciw, a inny, gdy stosujemy unik lub gdy rządzi nami konformizm?<br>Postawy autentyczne dążą do dobra. Natomiast tamte rezygnują
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego