Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 02.10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
prawa. Tamazight, jak nazywają swój język, od kwietnia 2002 roku ma status języka narodowego (co nie jest równoznaczne ze statusem języka oficjalnego). W połowie ubiegłego roku władze zgodziły się na wprowadzenie berberyjskiego do szkół.
- We wszystkich krajach arabskich sprawa suwerenności Berberów, którzy uważają się za uciskaną mniejszość, jest kwestią dość delikatną - powiedział "Rz" prof. Janusz Danecki, arabista. - Sytuacja z pewnością dojrzała do tego, by uzyskali pewną samodzielność. Władze algierskie zdają sobie z tego sprawę. Wiedzą, że uznanie suwerenności Berberów jest konieczne, ale zarazem bardzo trudne, obala bowiem obowiązujący mit arabskości.
Berberowie ciągle wprawdzie uchodzą za lud nomadów, ale naprawdę od dawna
prawa. Tamazight, jak nazywają swój język, od kwietnia 2002 roku ma status języka narodowego (co nie jest równoznaczne ze statusem języka oficjalnego). W połowie ubiegłego roku władze zgodziły się na wprowadzenie berberyjskiego do szkół.<br>&lt;q&gt;- We wszystkich krajach arabskich sprawa suwerenności Berberów, którzy uważają się za uciskaną mniejszość, jest kwestią dość delikatną&lt;/&gt; - powiedział &lt;name type="tit"&gt;"Rz"&lt;/&gt; prof. &lt;name type="person"&gt;Janusz Danecki&lt;/&gt;, arabista. &lt;q&gt;- Sytuacja z pewnością dojrzała do tego, by uzyskali pewną samodzielność. Władze algierskie zdają sobie z tego sprawę. Wiedzą, że uznanie suwerenności Berberów jest konieczne, ale zarazem bardzo trudne, obala bowiem obowiązujący mit arabskości.&lt;/&gt;<br>Berberowie ciągle wprawdzie uchodzą za lud nomadów, ale naprawdę od dawna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego