Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwietnik
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
Stare krzewy, nadmiernie zagęszczone i wyrośnięte, musimy co kilka lat odmładzać, wycinając najstarsze gałęzie, a pozostałe - skracać do 20-50 cm. Zabiegi te przeprowadzamy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Powierzchnię dużych ran smarujemy maścią ogrodniczą.
Rozmnażanie. Lilak pospolity możemy rozmnażać z nasion zbieranych od października do listopada, a wysiewanych do gruntu w marcu lub kwietniu. Rośliny wschodzą dopiero po 30 dniach; rosną powoli i na jesieni mają zazwyczaj około 10 cm wysokości. Prostszym sposobem uzyskania nowych roślin jest wykopywanie odrostów korzeniowych (najlepiej jesienią), które sadzi się w miejscu, gdzie krzew będzie mógł swobodnie się rozrastać.
Nasion odmian szlachetnych nie warto wysiewać
Stare krzewy, nadmiernie zagęszczone i wyrośnięte, musimy co kilka lat odmładzać, wycinając najstarsze gałęzie, a pozostałe - skracać do 20-50 cm. Zabiegi te przeprowadzamy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Powierzchnię dużych ran smarujemy maścią ogrodniczą.<br>Rozmnażanie. Lilak pospolity możemy rozmnażać z nasion zbieranych od października do listopada, a wysiewanych do gruntu w marcu lub kwietniu. Rośliny wschodzą dopiero po 30 dniach; rosną powoli i na jesieni mają zazwyczaj około 10 cm wysokości. Prostszym sposobem uzyskania nowych roślin jest wykopywanie odrostów korzeniowych (najlepiej jesienią), które sadzi się w miejscu, gdzie krzew będzie mógł swobodnie się rozrastać.<br>Nasion odmian szlachetnych nie warto wysiewać
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego