Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczyk Paweł
Tytuł: Fizyka cząsteczek
Rok: 2000
cząsteczki XY2 trajektoria SS jest stabilna, ale tylko w sensie równowagi chwiejnej - najmniejsze wytrącenie kulki z tej prostej doprowadzi do podobnie skomplikowanego ruchu. Ten szczególny przypadek nie występuje w cząsteczkach złożonych z trzech różnych atomów.
Powracając do opisu kwantowego, uwzględnienie wyrazów trzeciego i wyższych stopni w rozwinięciu energii potencjalnej prowadzi do niemożliwości rozseparowania hamiltonianu oscylacyjnego na składniki opisujące niezależne drgania. W rezultacie energia nie jest już sumą wyrazów odpowiadających drganiom normalnym, lecz zawiera także wyrazy mieszane, zależne od oscylacyjnych liczb kwantowych opisujących różne drgania. Na podstawie wyrażenia na energię drgań anharmonicznych cząsteczki dwuatomowej łatwo odgadnąć wzór poprawny dla cząsteczki wieloatomowej:
.
Współczynniki xik
cząsteczki XY2 trajektoria SS jest stabilna, ale tylko w sensie równowagi chwiejnej - najmniejsze wytrącenie kulki z tej prostej doprowadzi do podobnie skomplikowanego ruchu. Ten szczególny przypadek nie występuje w cząsteczkach złożonych z trzech różnych atomów.<br>Powracając do opisu kwantowego, uwzględnienie wyrazów trzeciego i wyższych stopni w rozwinięciu energii potencjalnej prowadzi do niemożliwości rozseparowania hamiltonianu oscylacyjnego na składniki opisujące niezależne drgania. W rezultacie energia nie jest już sumą wyrazów odpowiadających drganiom normalnym, lecz zawiera także wyrazy mieszane, zależne od oscylacyjnych liczb kwantowych opisujących różne drgania. Na podstawie wyrażenia na energię drgań anharmonicznych cząsteczki dwuatomowej łatwo odgadnąć wzór poprawny dla cząsteczki wieloatomowej: <br>&lt;gap&gt;.<br>Współczynniki xik
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego