Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Postęp Fizyki
Nr: 21
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1970
dotyczy zależności przesunięć fazowych od pędu:

gdzie a jest zasięgiem potencjału. Zauważmy przy tym, że rosnące z energią przesunięcie fazowe odpowiada przyspieszeniu pakietu w czasie, jak to ma np. miejsce przy przejściu cząstki przez obszar przyciągającego potencjału.
2) Twierdzenie Levinsona określa całkowitą zmianę przesunięcia fazowego przy zmianie energii od zera do nieskończoności:

gdzie n jest liczbą stanów związanych w rozpatrywanym potencjale. W pewnym sensie twierdzenie to jest całką twierdzenia Wignera.
Wyobraźmy sobie, że dla fali cząstkowej o określonym l rozpatrywany przez nas potencjał rzeczywisty ma postać dołu z barierą, dzięki czemu wiązać może pewne stany metastabilne (rys. 3). Zależnie do tego, gdzie
dotyczy zależności przesunięć fazowych od pędu: <br>&lt;gap&gt;<br>gdzie a jest zasięgiem potencjału. Zauważmy przy tym, że rosnące z energią przesunięcie fazowe odpowiada przyspieszeniu pakietu w czasie, jak to ma np. miejsce przy przejściu cząstki przez obszar przyciągającego potencjału.<br>2) Twierdzenie Levinsona określa całkowitą zmianę przesunięcia fazowego przy zmianie energii od zera do nieskończoności: <br>&lt;gap&gt; <br>gdzie n jest liczbą stanów związanych w rozpatrywanym potencjale. W pewnym sensie twierdzenie to jest całką twierdzenia Wignera.<br>Wyobraźmy sobie, że dla fali cząstkowej o określonym l rozpatrywany przez nas potencjał rzeczywisty ma postać dołu z barierą, dzięki czemu wiązać może pewne stany metastabilne (rys. 3). Zależnie do tego, gdzie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego