Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
z najprostszych anatomicznie przypuszczalnych kręgowców był Jamoytius
z wczesnego syluru. Miał podobne do konodontów bocznie spłaszczone ciało, V-kształtne bloki mięśniowe pokryte wąskimi płytkami i ogon z płetwą lepiej rozwiniętą po stronie grzbietowej. Z brzusznej strony ciało obrzeżone było po bokach rąbkiem płetwowym. To pierwszy przedstawiciel gałęzi anaspidów, która dotrwała do późnego dewonu (ryc. 9.15).
Anaspida mogły pędzić tryb życia podobny do konodontów, a odżywiać się podobnie do pozbawionych szkieletu śluzic i minogów, znanych w stanie kopalnym od późnego karbonu.
W przybrzeżnych morskich piaskowcach wczesnego ordowiku znaleziono w Australii
pancerne bezszczękowce Arandaspis. Ich ciało pokryte było fosforanowymi ząbkami,
których dentynowe podstawy
z najprostszych anatomicznie przypuszczalnych kręgowców był Jamoytius <br>z wczesnego syluru. Miał podobne do konodontów bocznie spłaszczone ciało, V-kształtne bloki mięśniowe pokryte wąskimi płytkami i ogon z płetwą lepiej rozwiniętą po stronie grzbietowej. Z brzusznej strony ciało obrzeżone było po bokach rąbkiem płetwowym. To pierwszy przedstawiciel gałęzi anaspidów, która dotrwała do późnego dewonu (ryc. 9.15).<br>Anaspida mogły pędzić tryb życia podobny do konodontów, a odżywiać się podobnie do pozbawionych szkieletu śluzic i minogów, znanych w stanie kopalnym od późnego karbonu.<br>W przybrzeżnych morskich piaskowcach wczesnego ordowiku znaleziono w Australii <br>pancerne bezszczękowce Arandaspis. Ich ciało pokryte było fosforanowymi ząbkami,<br>których dentynowe podstawy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego