Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Życie
Nr: 22.5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
zapoczątkowała gwałtowny renesans teorii politycznej. Wkrótce posypały się książki takich autorów jak Dworkin, Nozick, Sandel, Taylor.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy przy lekturze zarówno wielu autorów omawianych przez Kymlickę, jak i jego książki, jest całkowite oderwanie liberalnej teorii politycznej od historycznych i społecznych realiów zachodnich społeczeństw. Jej naczelnym dogmatem jest bowiem neutralność światopoglądowa. Sfera wartości musi być ściśle oddzielona od polityki, uzgadniającej tylko sprzeczne preferencje jednostek żyjących wedle własnego uznania. Władza zatem nie może w żadnym wypadku promować żadnego stylu życia - powinna raczej dbać, aby każdy styl życia mógł być swobodnie wybierany.

Taki kształt liberalnej teorii politycznej ostatnich dwudziestu
zapoczątkowała gwałtowny renesans teorii politycznej. Wkrótce posypały się książki takich autorów jak Dworkin, Nozick, Sandel, Taylor.<br><br> Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy przy lekturze zarówno wielu autorów omawianych przez Kymlickę, jak i jego książki, jest całkowite oderwanie liberalnej teorii politycznej od historycznych i społecznych realiów zachodnich społeczeństw. Jej naczelnym dogmatem jest bowiem neutralność światopoglądowa. Sfera wartości musi być ściśle oddzielona od polityki, uzgadniającej tylko sprzeczne preferencje jednostek żyjących wedle własnego uznania. Władza zatem nie może w żadnym wypadku promować żadnego stylu życia - powinna raczej dbać, aby każdy styl życia mógł być swobodnie wybierany.<br><br> Taki kształt liberalnej teorii politycznej ostatnich dwudziestu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego