Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
oporu wydłużonej muszli jest zwinięcie jej w spiralę i nadanie dyskowatego kształtu. Wąskie ujście przyjmuje wówczas położenie umożliwiające wykorzystanie odrzutu wody z lejka do ruchu w poziomie. Prócz przodków dzisiejszego łodzika drogą tą poszły w różnym czasie rozliczne inne grupy głowonogów. Wśród nich szczególnie zróżnicowane były amonity.
Zwinięcie muszli amonitów dokonało się we wczesnym dewonie, zupełnie niezależnie od wydarzeń w gałęzi rozwojowej wiodącej do dzisiejszego łodzika. Mimo to przez długie lata przypuszczano, że za podobieństwem kształtu muszli dzisiejszego łodzika i amonitów ukrywa się podobieństwo anatomiczne. Uzyskiwane stopniowo dane o anatomii amonitów kolejno zaprzeczały tym złudzeniom.
Po pierwsze okazało się, że radula amonitów
oporu wydłużonej muszli jest zwinięcie jej w spiralę i nadanie dyskowatego kształtu. Wąskie ujście przyjmuje wówczas położenie umożliwiające wykorzystanie odrzutu wody z lejka do ruchu w poziomie. Prócz przodków dzisiejszego łodzika drogą tą poszły w różnym czasie rozliczne inne grupy głowonogów. Wśród nich szczególnie zróżnicowane były amonity.<br>Zwinięcie muszli amonitów dokonało się we wczesnym dewonie, zupełnie niezależnie od wydarzeń w gałęzi rozwojowej wiodącej do dzisiejszego łodzika. Mimo to przez długie lata przypuszczano, że za podobieństwem kształtu muszli dzisiejszego łodzika i amonitów ukrywa się podobieństwo anatomiczne. Uzyskiwane stopniowo dane o anatomii amonitów kolejno zaprzeczały tym złudzeniom.<br>Po pierwsze okazało się, że radula amonitów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego