Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1960
w Ratuszu i kościele św. Jana, popiersie marmurowe z 1766 r. dłuta W. Rojowskiego oraz pomnik przed Ratuszem, wykonany przez Fr. Tiecka w 1853 r.
Piękno Torunia urzekało przybyszów już przed wiekami, Opisy, a nawet poematy i wiersze o nim spotykane są już w XIV, XV i XVI wieku.
Przybywają doń podróżnicy z Francji, Alzacji, Bawarii, a nasz dziejopis Jan Długosz powiada, że

"Toruń słynie z najpiękniejszych budynków i dachów z palonej cegły". I dzisiaj na paloną cegłę dobywa się glin i iłów na pobliskim Rudaku, gdzie znajdują się nowoczesne zakłady ceramiczne.
Gród Kopernikowski liczy dziś ponad 109 000 mieszkańców. Stare
w Ratuszu i kościele św. Jana, popiersie marmurowe z 1766 r. dłuta W. Rojowskiego oraz pomnik przed Ratuszem, wykonany przez Fr. Tiecka w 1853 r. <br>Piękno Torunia urzekało przybyszów już przed wiekami, Opisy, a nawet poematy i wiersze o nim spotykane są już w XIV, XV i XVI wieku. <br>Przybywają doń podróżnicy z Francji, Alzacji, Bawarii, a nasz dziejopis Jan Długosz powiada, że <br>&lt;gap&gt; <br>"Toruń słynie z najpiękniejszych budynków i dachów z palonej cegły". I dzisiaj na paloną cegłę dobywa się glin i iłów na pobliskim Rudaku, gdzie znajdują się nowoczesne zakłady ceramiczne. <br>Gród Kopernikowski liczy dziś ponad 109 000 mieszkańców. Stare
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego