Typ tekstu: Książka
Autor: Kołakowski Leszek
Tytuł: Obecność mitu
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1972
punkcie wyjścia określamy cierpienie przez naszą ucieczkę, wówczas powiedzenie, że uciekamy od cierpienia jest tautologią; jeśli z kolei w punkcie wyjścia notujemy, iż uciekamy od cierpienia, zmuszeni jesteśmy określić je inaczej, a w szczególności uporać się z doświadczeniem, które upewnia nas, iż nie uciekamy od pewnych sytuacji, które ponad wątpliwość doznajemy jako sytuacje cierpienia).
Tym, od czego uciekamy, jest doświadczenie obojętności świata, a próby przezwyciężenia tej obojętności stanowią ośrodkowy sens ludzkich zmagań z losem w jego codzienności i w jego ekstremach.
2. Wszelkie negatywności życia są zrozumiałe jako dotkliwe objawienia obojętności.
Ból fizyczny jest paradoksalnym doświadczeniem, gdzie to ciało, którym jestem
punkcie wyjścia określamy cierpienie przez naszą ucieczkę, wówczas powiedzenie, że uciekamy od cierpienia jest tautologią; jeśli z kolei w punkcie wyjścia notujemy, iż uciekamy od cierpienia, zmuszeni jesteśmy określić je inaczej, a w szczególności uporać się z doświadczeniem, które upewnia nas, iż nie uciekamy od pewnych sytuacji, które ponad wątpliwość doznajemy jako sytuacje cierpienia).<br>Tym, od czego uciekamy, jest doświadczenie obojętności świata, a próby przezwyciężenia tej obojętności stanowią ośrodkowy sens ludzkich zmagań z losem w jego codzienności i w jego ekstremach. <br>2. Wszelkie negatywności życia są zrozumiałe jako dotkliwe objawienia obojętności.<br>Ból fizyczny jest paradoksalnym doświadczeniem, gdzie to ciało, którym jestem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego