Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Ozon
Nr: 4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
Historycy analizujący rzeczywistość Trzeciej Rzeszy powinni zacząć wreszcie brać pod uwagę nie tylko aspekt ideologiczny nazizmu, lecz także jego wymiar materialny, albo - mówiąc wprost - rabunkowy.

Pańscy koledzy, opisując Trzecią Rzeszę, mówią zwykle o "dyktaturze" albo o "reżimie narodowosocjalistycznym". Pan używa określenia: "państwo ludowe Hitlera".

- Bo jeśli mówi się "reżim" albo "dyktatura", daje się do zrozumienia, że między narodem a władzą był dystans, że naród nie miał z władzą wiele wspólnego, ba - że był przez nią uciskany. Tylu przecież zginęło na froncie i w bombardowaniach. Hitler kazał Niemcom iść na wojnę, walczyć i ponosić straty.
Pojęcie dyktatury sugeruje, że w gruncie rzeczy
Historycy analizujący rzeczywistość Trzeciej Rzeszy powinni zacząć wreszcie brać pod uwagę nie tylko aspekt ideologiczny nazizmu, lecz także jego wymiar materialny, albo - mówiąc wprost - rabunkowy. &lt;/&gt;<br><br>&lt;who1&gt;Pańscy koledzy, opisując Trzecią Rzeszę, mówią zwykle o "dyktaturze" albo o "reżimie narodowosocjalistycznym". Pan używa określenia: "państwo ludowe Hitlera". &lt;/&gt;<br><br>&lt;who2&gt;- Bo jeśli mówi się "reżim" albo "dyktatura", daje się do zrozumienia, że między narodem a władzą był dystans, że naród nie miał z władzą wiele wspólnego, ba - że był przez nią uciskany. Tylu przecież zginęło na froncie i w bombardowaniach. Hitler kazał Niemcom iść na wojnę, walczyć i ponosić straty. <br>Pojęcie dyktatury sugeruje, że w gruncie rzeczy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego