Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
fot. 6.6.1.11).

6.6.2. Powstawanie chmur

Tworzenie się chmur jest związane głównie ze wznoszeniem się powietrza. W tym czasie ochładza się ono adiabatycznie, a zawarta w nim para wodna ulega kondensacji. Głównymi procesami prowadzącymi do uformowania się w ten sposób chmur może być konwekcja termiczna lub dynamiczna, ruchy wślizgowe oraz ruchy falowe powietrza.
Chmury mogą także niekiedy tworzyć się w wyniku nieadiabatycznego ochłodzenia powietrza atmosferycznego. Mogą być rezultatem wymiany ciepła pomiędzy ciepłym powietrzem a chłodnym podłożem lub cieplejszym powietrzem na skutek promieniowania i przewodnictwa. Obserwuje się również chmury będące wynikiem mieszania się powietrza chłodnego i ciepłego.
Do
fot. 6.6.1.11). <br><br>&lt;tit&gt;6.6.2. Powstawanie chmur&lt;/&gt;<br><br> Tworzenie się chmur jest związane głównie ze wznoszeniem się powietrza. W tym czasie ochładza się ono adiabatycznie, a zawarta w nim para wodna ulega kondensacji. Głównymi procesami prowadzącymi do uformowania się w ten sposób chmur może być konwekcja termiczna lub dynamiczna, ruchy wślizgowe oraz ruchy falowe powietrza.<br> Chmury mogą także niekiedy tworzyć się w wyniku nieadiabatycznego ochłodzenia powietrza atmosferycznego. Mogą być rezultatem wymiany ciepła pomiędzy ciepłym powietrzem a chłodnym podłożem lub cieplejszym powietrzem na skutek promieniowania i przewodnictwa. Obserwuje się również chmury będące wynikiem mieszania się powietrza chłodnego i ciepłego.<br> Do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego