Typ tekstu: Książka
Autor: Szyszkowska Maria
Tytuł: W poszukiwaniu sensu życia
Rok: 1997
rozstrzygnięć historycznych, autor głosi, że każdy człowiek ma oparte na sprawiedliwości prawo do osobistej nietykalności. Nikt nie może zostać pozbawiony tego prawa, czy ściślej: uprawnienia, ze względu na dobro wspólne społeczeństwa.
Nie tylko Rawles, ale również zdecydowana większość dzisiejszych uczonych, wyraża przekonanie, że równe prawa obywatelskie mają być nienaruszalne. Natomiast dyskusyjne pozostaje rozdzielanie dobra i sprawiedliwości. Są zwolennicy wyraźnego rozdzielania wyższych wartości i niesprowadzania ich do pojęcia dobra oraz przedstawiciele systemów filozoficznych - m.in. tomiści i neotomiści - utożsamiający sprawiedliwość i dobro. Wiąże się to z pojmowaniem Boga jako źródła wszelkich wyższych wartości oraz ich uosobienia w stopniu najdoskonalszym.
Trudność porozumienia się
rozstrzygnięć historycznych, autor głosi, że każdy człowiek ma oparte na sprawiedliwości prawo do osobistej nietykalności. Nikt nie może zostać pozbawiony tego prawa, czy ściślej: uprawnienia, ze względu na dobro wspólne społeczeństwa.<br>Nie tylko Rawles, ale również zdecydowana większość dzisiejszych uczonych, wyraża przekonanie, że równe prawa obywatelskie mają być nienaruszalne. Natomiast dyskusyjne pozostaje rozdzielanie dobra i sprawiedliwości. Są zwolennicy wyraźnego rozdzielania wyższych wartości i niesprowadzania ich do pojęcia dobra oraz przedstawiciele systemów filozoficznych - m.in. tomiści i neotomiści - utożsamiający sprawiedliwość i dobro. Wiąże się to z pojmowaniem Boga jako źródła wszelkich wyższych wartości oraz ich uosobienia w stopniu najdoskonalszym.<br>Trudność porozumienia się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego