Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dialog
Nr: 9
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 1958
Rok powstania: 1996
właśnie, aby pokazać, jak bardzo nieoczekiwane mogą być wyroki bogów: najcnotliwszego skazują na zbrodnię. Sprawa byłaby wręcz absurdalna, gdyby nie motywacja czysto mitologiczna: zemsta Apollina.
Bohater Shakespeare'a jest skazany na władzę. Niezależnie od tego, jak małym i nędznym jest człowiekiem, jego zadaniem jest dorosnąć do korony. Władza jest u Shakespeare'a dystynkcją moralną, rajem, do którego wejść mogą tylko szlachetni i silni. Ten, który krwią niewinną lub zdradą kala koronę - zginie. Korona jest jak ten skarb z ludowej baśni: zamienia się w błoto lub kupę robactwa, jeśli dotknie go ręka niesprawiedliwego.
Wyroki tragedii są nieuniknione. Ale od ich wydania do ich wykonania
właśnie, aby pokazać, jak bardzo nieoczekiwane mogą być wyroki bogów: najcnotliwszego skazują na zbrodnię. Sprawa byłaby wręcz absurdalna, gdyby nie motywacja czysto mitologiczna: zemsta Apollina.<br>Bohater Shakespeare'a jest skazany na władzę. Niezależnie od tego, jak małym i nędznym jest człowiekiem, jego zadaniem jest dorosnąć do korony. Władza jest u Shakespeare'a dystynkcją moralną, rajem, do którego wejść mogą tylko szlachetni i silni. Ten, który krwią niewinną lub zdradą kala koronę - zginie. Korona jest jak ten skarb z ludowej baśni: zamienia się w błoto lub kupę robactwa, jeśli dotknie go ręka niesprawiedliwego.<br>Wyroki tragedii są nieuniknione. Ale od ich wydania do ich wykonania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego