Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
ludzi roztropnych i prawych niż dowolności i namiętności panującego, a póki senat swą powagą rozstrzyga i stanowi, póty państwo w sile swojej się utrzymuje" - czytamy w dokumencie.

Akt mielnicki dotyczył także unii Polski z Litwą - w obu krajach ustanawiał wspólnego i wspólnie wybieranego króla, znosząc zarazem godność wielkiego księcia i dziedziczność tronu na Litwie. Nigdy jednak nie wszedł w życie i już w 1505 r. został przekreślony.

Zaraz po nadaniu przywileju i koronacji ALEKSANDER udał się na Litwę, dokąd wzywały go pilne potrzeby wojenne. Rządy w Królestwie przejęli wtedy senatorowie, którym przewodniczył brat monarchy, kardynał i arcybiskup gnieźnieński, Fryderyk.
Ten system
ludzi roztropnych i prawych niż dowolności i namiętności panującego, a póki senat swą powagą rozstrzyga i stanowi, póty państwo w sile swojej się utrzymuje" - czytamy w dokumencie.<br><br>Akt mielnicki dotyczył także unii Polski z Litwą - w obu krajach ustanawiał wspólnego i wspólnie wybieranego króla, znosząc zarazem godność wielkiego księcia i dziedziczność tronu na Litwie. Nigdy jednak nie wszedł w życie i już w 1505 r. został przekreślony.<br><br>Zaraz po nadaniu przywileju i koronacji ALEKSANDER udał się na Litwę, dokąd wzywały go pilne potrzeby wojenne. Rządy w Królestwie przejęli wtedy senatorowie, którym przewodniczył brat monarchy, kardynał i arcybiskup gnieźnieński, Fryderyk.<br>Ten system
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego