Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przegląd Socjologiczny
Nr: 2
Miejsce wydania: Łódź
Rok: 1963
szkic, w którym zrażony wulgaryzacjami i jednostronnościami tzw. materializmu ekonomicznego opowiada się za terminem "realistyczne" miast "materialistyczne" pojmowanie dziejów.
Namiętna polemika z fatalistycznym determinizmem ekonomicznym znamionuje twórczość autora wzruszających Listów z więzienia i porywających Zeszytów więziennych wybitnego włoskiego komunisty Antoniego Gramsciego.
Ludzka i historyczna obiektywność w duchu społecznej ontologii i epistemologii Gramsciego wydaje się znamionować widzenie człowieka i historii przez empiryczną socjologię humanistyczną. Interpretuje ona strukturę i procesy rzeczywistości społecznej w kategoriach dialektyki współoddziaływania i współkształtowania się subiektywnego czynnika "postaw" oraz obiektywnego lub obiektywizującego się czynnika "wartości".
Przy użytkowaniu dokumentów pamiętnikarskich jako materiału źródłowego w naukach społecznych - obok poglądów na strukturę
szkic, w którym zrażony wulgaryzacjami i jednostronnościami tzw. materializmu ekonomicznego opowiada się za terminem "realistyczne" miast "materialistyczne" pojmowanie dziejów. <br>Namiętna polemika z fatalistycznym determinizmem ekonomicznym znamionuje twórczość autora wzruszających Listów z więzienia i porywających Zeszytów więziennych wybitnego włoskiego komunisty Antoniego Gramsciego. &lt;gap&gt;<br>&lt;page nr=75&gt; Ludzka i historyczna obiektywność w duchu społecznej ontologii i epistemologii Gramsciego wydaje się znamionować widzenie człowieka i historii przez empiryczną socjologię humanistyczną. Interpretuje ona strukturę i procesy rzeczywistości społecznej w kategoriach dialektyki współoddziaływania i współkształtowania się subiektywnego czynnika "postaw" oraz obiektywnego lub obiektywizującego się czynnika "wartości". &lt;gap&gt;<br>Przy użytkowaniu dokumentów pamiętnikarskich jako materiału źródłowego w naukach społecznych - obok poglądów na strukturę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego