Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Nowa Fantastyka
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1996
kilku kresek znakomitych, pełnokrwistych postaci. Rzadko która książka poszczycić się może galerią tak doskonale opisanych i przekonujących bohaterów. Te dwa talenty - do słów i postaci - w zupełności wystarczają, by dostrzec w Oldze Tokarczuk pisarkę naprawdę dużego formatu.
W zestawieniu z tymi pochwałami streszczenie fabuły "E.E." zabrzmi rozczarowująco. Ale też fabuła ma tutaj wyraźnie pretekstowe znaczenie, służy raczej przedstawieniu świata, niż samodzielnemu przekazowi - co, mówiąc nawiasem, jest jedną z charakterystycznych zagrywek formalnych fantastyki. Wprawdzie świat powieści zaczerpnięty został z historii, a nie z wyobraźni, lecz pozostaje równie odmienny od doświadczeń współczesnego czytelnika, jak większość kreacji SF lub fantasy.
Wrocław, rok 1910
kilku kresek znakomitych, pełnokrwistych postaci. Rzadko która książka poszczycić się może galerią tak doskonale opisanych i przekonujących bohaterów. Te dwa talenty - do słów i postaci - w zupełności wystarczają, by dostrzec w Oldze Tokarczuk pisarkę naprawdę dużego formatu.<br>W zestawieniu z tymi pochwałami streszczenie fabuły "E.E." zabrzmi rozczarowująco. Ale też fabuła ma tutaj wyraźnie pretekstowe znaczenie, służy raczej przedstawieniu świata, niż samodzielnemu przekazowi - co, mówiąc nawiasem, jest jedną z charakterystycznych zagrywek formalnych fantastyki. Wprawdzie świat powieści zaczerpnięty został z historii, a nie z wyobraźni, lecz pozostaje równie odmienny od doświadczeń współczesnego czytelnika, jak większość kreacji SF lub fantasy.<br>Wrocław, rok 1910
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego