Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
że doprowadziło je do końca przynajmniej kilka linii ewolucyjnych. Już w karbonie powstały nasienne paprocie (ryc. 12.13, 12.14) i nasienne widłaki.


Dewońscy przodkowie roślin nasiennych mieli wrzecionowate zarodnie rozmieszczone na końcach szczytowych rozgałęzień pierzastego liścia zarodniowego. Niekiedy część tych rozgałęzień zlana była w klinowatą blaszkę liściową pełniącą funkcje fotosyntetyczne.
U późnodewońskiej paproci nasiennej Archaeosperma na liściu znajdowało się już tylko kilka dużych sporangiów, zawierających po jednej makrosporze opadającej dopiero po zapłodnieniu (a więc będącej w istocie nasionem). Płonne części liści tworzyły kieliszkowate osłony ułatwiające wychwytywanie opadających z góry mikrospor (pyłku).
W dalszym rozwoju ewolucyjnym liczba sporangiów w kieliszku zmniejszyła
że doprowadziło je do końca przynajmniej kilka linii ewolucyjnych. Już w karbonie powstały nasienne paprocie (ryc. 12.13, 12.14) i nasienne widłaki.<br>&lt;page nr=309&gt;<br>&lt;gap&gt;<br>Dewońscy przodkowie roślin nasiennych mieli wrzecionowate zarodnie rozmieszczone na końcach szczytowych rozgałęzień pierzastego liścia zarodniowego. Niekiedy część tych rozgałęzień zlana była w klinowatą blaszkę liściową pełniącą funkcje fotosyntetyczne.<br>U późnodewońskiej paproci nasiennej Archaeosperma na liściu znajdowało się już tylko kilka dużych sporangiów, zawierających po jednej makrosporze opadającej dopiero po zapłodnieniu (a więc będącej w istocie nasionem). Płonne części liści tworzyły kieliszkowate osłony ułatwiające wychwytywanie opadających z góry mikrospor (pyłku).<br>W dalszym rozwoju ewolucyjnym liczba sporangiów w kieliszku zmniejszyła
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego