Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
lian (Lyginopteris; ryc. 12.11B), a także odmienne od dzisiejszych drzewiaste paprocie właściwe (Sphenopteris). Sygilarie różniły się od lepidodendronów nie tylko odmiennym rozmieszczeniem poduszek liściowych, ale też wielokrotnym wytwarzaniem w czasie wzrostu okółków szyszek zarodniowych (ryc. 12.7) - reprezentowały zatem zupełnie odmienną strategię rozrodu.
U wszystkich tych widłaków drzewiastych tkanka fotosyntetyzująca znajdowała się nie tylko w ubogim stosunkowo listowiu, ale i zielonych poduszkach liściowych pni i gałęzi, o czym świadczą liczne na nich aparaty szparkowe.
Obrzeża kanałów i brzegi jezior porastały zarośla kalamitów (ryc. 12.10, 12.16C-D).
Zupełnie odmienne, słabo zresztą poznane, zespoły roślinne cechowały obszary wyżynne, odległe od
lian (Lyginopteris; ryc. 12.11B), a także odmienne od dzisiejszych drzewiaste paprocie właściwe (Sphenopteris). Sygilarie różniły się od lepidodendronów nie tylko odmiennym rozmieszczeniem poduszek liściowych, ale też wielokrotnym wytwarzaniem w czasie wzrostu okółków szyszek zarodniowych (ryc. 12.7) - reprezentowały zatem zupełnie odmienną strategię rozrodu.<br>U wszystkich tych widłaków drzewiastych tkanka fotosyntetyzująca znajdowała się nie tylko w ubogim stosunkowo listowiu, ale i zielonych poduszkach liściowych pni i gałęzi, o czym świadczą liczne na nich aparaty szparkowe.<br>Obrzeża kanałów i brzegi jezior porastały zarośla kalamitów (ryc. 12.10, 12.16C-D).<br>Zupełnie odmienne, słabo zresztą poznane, zespoły roślinne cechowały obszary wyżynne, odległe od
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego