Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
ryc. 14.5). Pierwszymi roślinożernymi gadami naczelnymi były pokrewne wodnym fitozaurom pancerne aetozaury. Najstarsze ich szczątki (Stagonolepis) znane są dopiero z początku późnego triasu (m.in. Krasiejowa), ale były już wówczas wyspecjalizowane anatomicznie. Musiały mieć już za sobą długą ewolucję. Roślinożerność uformowała się do tego czasu również w gałęzi dwunożnych gadów naczelnych wiodącej do dinozaurów.
Silesaurus z Krasiejowa miał całkiem wąską miednicę i trójpalczaste, przystosowane do biegu kończyny, podobnie jak pierwsze dinozaury, ale równocześnie uzębienie roślinożercy, rogowy dziób na żuchwie i wtórnie wydłużone przednie kończyny sugerujące jego związek z dinozaurami ptasiomiednicznymi.
Mezozoiczne ssaki Nastawała więc już wtedy era gadów naczelnych, era
ryc. 14.5). Pierwszymi roślinożernymi gadami naczelnymi były pokrewne wodnym fitozaurom pancerne aetozaury. Najstarsze ich szczątki (Stagonolepis) znane są dopiero z początku późnego triasu (m.in. Krasiejowa), ale były już wówczas wyspecjalizowane anatomicznie. Musiały mieć już za sobą długą ewolucję. Roślinożerność uformowała się do tego czasu również w gałęzi dwunożnych gadów naczelnych wiodącej do dinozaurów.<br>Silesaurus z Krasiejowa miał całkiem wąską miednicę i trójpalczaste, przystosowane do biegu kończyny, podobnie jak pierwsze dinozaury, ale równocześnie uzębienie roślinożercy, rogowy dziób na żuchwie i wtórnie wydłużone przednie kończyny sugerujące jego związek z dinozaurami ptasiomiednicznymi.<br>Mezozoiczne ssaki Nastawała więc już wtedy era gadów naczelnych, era
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego