Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
że prawie natychmiast znalazła zastosowanie praktyczne. Już w 1897 r. G. Marconi zastosował fale Hertza, jak je wówczas nazywano (dziś powiedzielibyśmy - fale radiowe) do przekazywania informacji na odległość, co dało początek burzliwemu rozwojowi radiofonii.
Obecnie znamy szereg różnych rodzajów promieniowania elektromagnetycznego, które określamy w zależności od długości fali jako promieniowanie gamma (emitowane przy przemianach jądrowych) o najmniejszej długości fali (10-10 - 10-11 cm), promieniowanie rentgenowskie, światło widzialne (3,8 . 10-5 - 7,6 . 10-5 cm), czy jako fale radiowe o długości fali nawet setek metrów.
Pełen zakres widma promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez Słońce przedstawia rys. 4. Uwidoczniono na nim
że prawie natychmiast znalazła zastosowanie praktyczne. Już w 1897 r. G. Marconi zastosował fale Hertza, jak je wówczas nazywano (dziś powiedzielibyśmy - fale radiowe) do przekazywania informacji na odległość, co dało początek burzliwemu rozwojowi radiofonii.<br>Obecnie znamy szereg różnych rodzajów promieniowania elektromagnetycznego, które określamy w zależności od długości fali jako promieniowanie gamma (emitowane przy przemianach jądrowych) o najmniejszej długości fali (10-10 - 10-11 cm), promieniowanie rentgenowskie, światło widzialne (3,8 . 10-5 - 7,6 . 10-5 cm), czy jako fale radiowe o długości fali nawet setek metrów.<br>Pełen zakres widma promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez Słońce przedstawia rys. 4. Uwidoczniono na nim
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego