Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
wzniesiony wg proj. S. Mielżyńskiego, należące do gospodarstwa "Biegrol".
3km na zach. Winna Góra. W średniowieczu istniały tu winnice książęce.
W 1250 Bolesław Pobożny oddał je biskupowi poznańskiemu wraz z siedmioma winiarzami. W posiadaniu biskupów poznańskich wieś pozostawała aż do rozbiorów Polski, kiedy zagarnął ją rząd pruski.
Napoleon nadał ją gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Okryty sławą i ranami twórca legionów polskich na ziemi włoskiej, osiadł tu po trudach wojennych i tu dokonał żywota w dniu 6 czerwca 1818. Pogrzeb jego stał się wielką manifestacją narodową. W imieniu towarzyszy broni żegnał go gen. Amilkar Kosiński.
Kościół barokowy z fundacji biskupa Teodora Czartoryskiego
wzniesiony wg proj. S. Mielżyńskiego, należące do gospodarstwa "Biegrol".<br> 3km na zach. Winna Góra. W średniowieczu istniały tu winnice książęce.<br>W 1250 Bolesław Pobożny oddał je biskupowi poznańskiemu wraz z siedmioma winiarzami. W posiadaniu biskupów poznańskich wieś pozostawała aż do rozbiorów Polski, kiedy zagarnął ją rząd pruski.<br>Napoleon nadał ją gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Okryty sławą i ranami twórca legionów polskich na ziemi włoskiej, osiadł tu po trudach wojennych i tu dokonał żywota w dniu 6 czerwca 1818. Pogrzeb jego stał się wielką manifestacją narodową. W imieniu towarzyszy broni żegnał go gen. Amilkar Kosiński.<br>Kościół barokowy z fundacji biskupa Teodora Czartoryskiego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego