Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 19
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
Choć mózg osiąga ok. 95 proc. swej ostatecznej objętości w 5-6 roku życia (od urodzenia do tego czasu jego masa zwiększa się czterokrotnie), to dziś już wiemy, że ulega on intensywnym zmianom rozwojowym przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania.
Rozwój i dojrzewanie mózgu dokonują się pod wpływem subtelnej gry genów i neurotransmiterów, a leki psychotropowe, wzmacniając lub osłabiając ich aktywność, zmieniają biochemię mózgu. W świetle wiedzy o intensywnych zmianach mózgu, zachodzących w dzieciństwie i w latach młodzieńczych, łatwo sobie wyobrazić, że farmakologiczne zaburzenia tego procesu mogą mieć poważne, dalekosiężne konsekwencje.
Czołowi psychiatrzy dziecięcy, a także dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia dr
Choć mózg osiąga ok. 95 proc. swej ostatecznej objętości w 5-6 roku życia (od urodzenia do tego czasu jego masa zwiększa się czterokrotnie), to dziś już wiemy, że ulega on intensywnym zmianom rozwojowym przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania.<br>Rozwój i dojrzewanie mózgu dokonują się pod wpływem subtelnej gry genów i neurotransmiterów, a leki psychotropowe, wzmacniając lub osłabiając ich aktywność, zmieniają biochemię mózgu. W świetle wiedzy o intensywnych zmianach mózgu, zachodzących w dzieciństwie i w latach młodzieńczych, łatwo sobie wyobrazić, że farmakologiczne zaburzenia tego procesu mogą mieć poważne, dalekosiężne konsekwencje.<br>Czołowi psychiatrzy dziecięcy, a także dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia dr
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego