Typ tekstu: Książka
Autor: Kossak Zofia
Tytuł: Pożoga
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1922
i ze szlachtą wiejską. Ta szlachta i służba, prześladowane za polskość na skutek agitacji petlursko-siczowskiej, z niepokojem wpatrywały się w ostatnich zostających "panów", według nich kierując swoją orientację. Widząc ostatnich tych niedobitków odchodzących z kraju, czy utrzymałyby jeszcze swą polskość? Czy z obozu krzywdzonych nie przeszłyby do wygodnego obozu grabiących i krzywdzicieli lub za przykładem tychże "panów" nie zaczęły emigrować z kraju?
Należało za wszelką cenę dodać im otuchy, udzielić wiary w bliskie przyjście swoich, kosztem każdego wysiłku utrzymać takimi, jakimi były, aż do dnia zwycięstwa.
I tak to, mając wtedy możność wyjechania, zostaliśmy wszyscy.
Wśród fali wyjeżdżających zdarzyło się
i ze szlachtą wiejską. Ta szlachta i służba, prześladowane za polskość na skutek agitacji petlursko-siczowskiej, z niepokojem wpatrywały się w ostatnich zostających "panów", według nich kierując swoją orientację. Widząc ostatnich tych niedobitków odchodzących z kraju, czy utrzymałyby jeszcze swą polskość? Czy z obozu krzywdzonych nie przeszłyby do wygodnego obozu grabiących i krzywdzicieli lub za przykładem tychże "panów" nie zaczęły emigrować z kraju?<br>Należało za wszelką cenę dodać im otuchy, udzielić wiary w bliskie przyjście swoich, kosztem każdego wysiłku utrzymać takimi, jakimi były, aż do dnia zwycięstwa.<br>I tak to, mając wtedy możność wyjechania, zostaliśmy wszyscy.<br>Wśród fali wyjeżdżających zdarzyło się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego