Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 04.13
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
głównym adresatem pytań w ich sprawie.


Zaczęto uchylać wyroki hitlerowskich sądów specjalnych
Czy Polacy mają szansę na zadośćuczynienie

Niemiecka prokuratura po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej uchyliła wyrok śmierci wydany na Polaka przez nazistowskie sądy specjalne. Umożliwiła to uchwalona przez Bundestag ustawa oraz starania Instytutu Pamięci Narodowej.
Dziewiątego grudnia 1941 r. za rzekome posiadanie broni palnej oraz współudział w zabójstwie niemieckiego żołnierza został skazany na śmierć ks. prałat Wincenty Harasimowicz, proboszcz z Parzęczewa koło Łodzi. Niemcy nie wykonali tego wyroku, bo ksiądz zmarł w niemieckim więzieniu w Poznaniu.
Księdza, tak jak tysiące innych Polaków i Żydów, skazano na podstawie
głównym adresatem pytań w ich sprawie.&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="news" sub="home"&gt;<br>&lt;tit&gt;Zaczęto uchylać wyroki hitlerowskich sądów specjalnych&lt;/&gt;<br>&lt;tit&gt;Czy Polacy mają szansę na zadośćuczynienie&lt;/&gt;<br><br>&lt;intro&gt;Niemiecka prokuratura po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej uchyliła wyrok śmierci wydany na Polaka przez nazistowskie sądy specjalne. Umożliwiła to uchwalona przez &lt;name type="org"&gt;Bundestag&lt;/&gt; ustawa oraz starania &lt;name type="org"&gt;Instytutu Pamięci Narodowej&lt;/&gt;.&lt;/&gt;<br>Dziewiątego grudnia 1941 r. za rzekome posiadanie broni palnej oraz współudział w zabójstwie niemieckiego żołnierza został skazany na śmierć ks. prałat &lt;name type="person"&gt;Wincenty Harasimowicz&lt;/&gt;, proboszcz z &lt;name type="place"&gt;Parzęczewa&lt;/&gt; koło &lt;name type="place"&gt;Łodzi&lt;/&gt;. Niemcy nie wykonali tego wyroku, bo ksiądz zmarł w niemieckim więzieniu w &lt;name type="place"&gt;Poznaniu&lt;/&gt;.<br>Księdza, tak jak tysiące innych Polaków i Żydów, skazano na podstawie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego