Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
się do stosunkowo swobodniejszej Galicji. Ci, co pozostali na Zachodzie, nie znajdowali pola do działalności politycznej, podtrzymywali jednak utworzone dawniej ośrodki oświatowo-kulturalne, jak Towarzystwo Historyczno-Literackie, Szkołę Polską na przedmieściu Batignolles w Paryżu oraz Muzeum założone w Rapperswilu w Szwajcarii, które przechowywało emigracyjne pamiątki.
Gotowość do rewolucyjnego działania na gruncie kraju przejawiali jedynie polscy socjaliści, ale ich próby zaszczepienia w Polsce komórek Międzynarodówki, jak się zdaje, nie dały wyników. Lecz już w połowie lat siedemdziesiątych pierwsze kółka socjalistyczne krajowe zaczęły szukać kontaktu z zagranicą i znalazły od razu oparcie w Londynie i Genewie, wśród socjalistów polskich starszego pokolenia.

Rozdział XVII
się do stosunkowo swobodniejszej Galicji. Ci, co pozostali na Zachodzie, nie znajdowali pola do działalności politycznej, podtrzymywali jednak utworzone dawniej ośrodki oświatowo-kulturalne, jak Towarzystwo Historyczno-Literackie, Szkołę Polską na przedmieściu Batignolles w Paryżu oraz Muzeum założone w Rapperswilu w Szwajcarii, które przechowywało emigracyjne pamiątki.<br>Gotowość do rewolucyjnego działania na gruncie kraju przejawiali jedynie polscy socjaliści, ale ich próby zaszczepienia w Polsce komórek Międzynarodówki, jak się zdaje, nie dały wyników. Lecz już w połowie lat siedemdziesiątych pierwsze kółka socjalistyczne krajowe zaczęły szukać kontaktu z zagranicą i znalazły od razu oparcie w Londynie i Genewie, wśród socjalistów polskich starszego pokolenia.<br><br>Rozdział XVII
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego