Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
srebro wychędożyć"), polegający na wygrzewaniu kawałków złota w mieszaninie składającej się z równych ilości sproszkowanego salmiaku, siarczanu miedziowo-żelazowego (koperwasu), saletry i cegły rozrobionych uryną. Takim "ciastem" oblepiano złoto i wygrzewano, a po ostygnięciu wypłukiwano wodą, wycierano płótnem i suszono.
Druga receptura - podana przez Chmielowskiego - przewidywała mieszaninę równych ilości salamaku, grynszpanu i kamienia winnego ("wajsztynu"), które po sproszkowaniu mieszano z octem. Tego rodzaju metoda rafinacji złota nie jest dziś stosowana, jednak można sądzić, że mieszaniny podane przez B. Chmielowskiego (niewątpliwie zaczerpnięte z jakiegoś specjalistycznego dzieła, którego nie udało się zidentyfikować) mogły być skuteczne.
Przepisy na mieszanki do cementacji znajdują się w
srebro wychędożyć"), polegający na wygrzewaniu kawałków złota w mieszaninie składającej się z równych ilości sproszkowanego salmiaku, siarczanu miedziowo-żelazowego (koperwasu), saletry i cegły rozrobionych uryną. Takim "ciastem" oblepiano złoto i wygrzewano, a po ostygnięciu wypłukiwano wodą, wycierano płótnem i suszono.<br> Druga receptura - podana przez Chmielowskiego - przewidywała mieszaninę równych ilości salamaku, grynszpanu i kamienia winnego ("wajsztynu"), które po sproszkowaniu mieszano z octem. Tego rodzaju metoda rafinacji złota nie jest dziś stosowana, jednak można sądzić, że mieszaniny podane przez B. Chmielowskiego (niewątpliwie zaczerpnięte z jakiegoś specjalistycznego dzieła, którego nie udało się zidentyfikować) mogły być skuteczne.<br> Przepisy na mieszanki do cementacji znajdują się w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego