Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wszechświat
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1958
Papilionaceae), produkujące alkaloidy jak cytyzynę pobudzającą ośrodek oddechowy, pachykarpinę pobudzającą skurcze macicy i przyspieszającą poród.
W międzyczasie stwierdzono również, że wiele składników chemicznych uważanych dotychczas za obojętne leczniczo wywiera jednak pewien efekt fizjologiczny jak np. moczopędny kwas glikolowy CH2OHCOOH, antybakteryjny kwas kawowy C8H 5(OH)2COOH, lub wreszcie rozszerzająca naczynia guanina C5H5N5.
Takie składniki czynne wykryto także w roślinach już stosowanych leczniczo, w związku z czym rozszerzono albo zmieniono zakres ich działania.
Tak np. aminek egipski (Ammi visnaga Lam., - Umbelliferae), zioło rosnące w okolicach Morza Śródziemnego używane bywało pierwotnie jako środek moczopędny; pobudzający period. W związku z wykryciem w owocach połączeń
Papilionaceae)&lt;/&gt;, produkujące alkaloidy jak cytyzynę pobudzającą ośrodek oddechowy, pachykarpinę pobudzającą skurcze macicy i przyspieszającą poród.<br> W międzyczasie stwierdzono również, że wiele składników chemicznych uważanych dotychczas za obojętne leczniczo wywiera jednak pewien efekt fizjologiczny jak np. moczopędny kwas glikolowy CH2OHCOOH, antybakteryjny kwas kawowy C8H 5(OH)2COOH, lub wreszcie rozszerzająca naczynia guanina C5H5N5.<br> Takie składniki czynne wykryto także w roślinach już stosowanych leczniczo, w związku z czym rozszerzono albo zmieniono zakres ich działania.<br> Tak np. aminek egipski (&lt;hi rend="italic"&gt;Ammi visnaga&lt;/&gt; Lam., - &lt;hi rend="italic"&gt;Umbelliferae&lt;/&gt;), zioło rosnące w okolicach Morza Śródziemnego używane bywało pierwotnie jako środek moczopędny; pobudzający period. W związku z wykryciem w owocach połączeń
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego