Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
gór w kierunku dolin i kotlin są wiatrami ciepłymi i suchymi odznaczającymi się dużymi prędkościami. Występując u schyłku zimy, powodują szybki zanik pokrywy śnieżnej i przybór wody w lokalnych systemach rzecznych. Znaczna prędkość wiatrów fenowych i ich porywistość przyczynia się często do znacznych strat w drzewostanie zboczy górskich (np. wiatr halny w Tatrach).
W rejonie Adriatyku i Morza Czarnego pojawia się, szczególnie w okresie zimy, bardzo silny, porywisty i chłodny wiatr wiejący w kierunku morza z sąsiadujących niezbyt wysokich obszarów górskich. Jest to wiatr katabatyczny określany mianem bora.
Powstaje wtedy, gdy nad morzem zalega względnie ciepłe powietrze odznaczające się niskim ciśnieniem
gór w kierunku dolin i kotlin są wiatrami ciepłymi i suchymi odznaczającymi się dużymi prędkościami. Występując u schyłku zimy, powodują szybki zanik pokrywy śnieżnej i przybór wody w lokalnych systemach rzecznych. Znaczna prędkość wiatrów fenowych i ich porywistość przyczynia się często do znacznych strat w drzewostanie zboczy górskich (np. wiatr halny w Tatrach).<br> W rejonie Adriatyku i Morza Czarnego pojawia się, szczególnie w okresie zimy, bardzo silny, porywisty i chłodny wiatr wiejący w kierunku morza z sąsiadujących niezbyt wysokich obszarów górskich. Jest to wiatr katabatyczny określany mianem bora.<br> Powstaje wtedy, gdy nad morzem zalega względnie ciepłe powietrze odznaczające się niskim ciśnieniem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego