Typ tekstu: Książka
Autor: Korczak Janusz
Tytuł: Król Maciuś Pierwszy
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1923
Maciuś był ostrożny. Już wiedział, że tak od razu nic nie należy robić. W życiu tak jak na wojnie: "Jeżeli chcesz zwyciężyć, musisz dobrze się przygotować do ataku". Pośpieszył się z tym papierem - i głupstwo palnął. Sobie kłopotu narobił i Felkowi bólu. A teraz wstyd i ujma dla jego królewskiego honoru. Bo jakże: on, król, daje papier, a jakiś plutonowy bije za jego papier królewski.
- Słuchaj, Felek, troszkę pośpieszyliśmy się. Pamiętasz: ja nawet chciałem trochę zaczekać. Ja ci muszę jedną rzecz wytłumaczyć.
I opowiedział Maciuś, jak było z tą czekoladą:
- Królowie nie mogą robić wszystkiego, co chcą.
- No tak, wasza królewska
Maciuś był ostrożny. Już wiedział, że tak od razu nic nie należy robić. W życiu tak jak na wojnie: "Jeżeli chcesz zwyciężyć, musisz dobrze się przygotować do ataku". Pośpieszył się z tym papierem - i głupstwo palnął. Sobie kłopotu narobił i Felkowi bólu. A teraz wstyd i ujma dla jego królewskiego honoru. Bo jakże: on, król, daje papier, a jakiś plutonowy bije za jego papier królewski.<br>- Słuchaj, Felek, troszkę pośpieszyliśmy się. Pamiętasz: ja nawet chciałem trochę zaczekać. Ja ci muszę jedną rzecz wytłumaczyć.<br>I opowiedział Maciuś, jak było z tą czekoladą:<br>- Królowie nie mogą robić wszystkiego, co chcą.<br>- No tak, wasza królewska
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego