Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 47
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
W warunkach konspiracji powstawały harcerskie "Szare szeregi", a w czasie powstania warszawskiego bataliony "Zośka", "Parasol" były chlubą walczącej Warszawy. W Zakopanem żyje żołnież "Parasola" Tadeusz Karczewski, który w r. 1944 brał udział w Krakowie w zamachu na generała SS Kutscherę.
Po II wojnie światowej harcerstwo wspaniale się odrodziło, grupowało młodzież ideową. Było silne w Zakopanem i w Rabce. Patronem drużyny męskiej w Rabce był gen. Władysław Sikorski, żeńskiej - "Orlęta Lwowskie". Tak, tak, takie były w odrodzonym harcerstwie sympatie. Harcerstwo było "solą w oku" ówczesnych władz. W 1948 r. przekształcono je w "przedszkole" ZMP.
W 1989 r. odrodziło się ponownie. Do tego
W warunkach konspiracji powstawały harcerskie "Szare szeregi", a w czasie powstania warszawskiego bataliony "Zośka", "Parasol" były chlubą walczącej Warszawy. W Zakopanem żyje &lt;orig&gt;żołnież&lt;/&gt; "Parasola" Tadeusz Karczewski, który w r. 1944 brał udział w Krakowie w zamachu na generała SS Kutscherę.<br>Po II wojnie światowej harcerstwo wspaniale się odrodziło, grupowało młodzież ideową. Było silne w Zakopanem i w Rabce. Patronem drużyny męskiej w Rabce był gen. Władysław Sikorski, żeńskiej - "Orlęta Lwowskie". Tak, tak, takie były w odrodzonym harcerstwie sympatie. Harcerstwo było "solą w oku" ówczesnych władz. W 1948 r. przekształcono je w "przedszkole" ZMP.<br>W 1989 r. odrodziło się ponownie. Do tego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego