Typ tekstu: Książka
Autor: Olko Stanisława
Tytuł: Makrobiotyka w polskiej kuchni
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1993
stara się odzyskać równowagę poprzez wydalanie nadmiaru jin lub nadmiaru jang drogą naturalną, przez nerki. Jeżeli jednak błędy żywieniowe trwają dłużej, nerki zostają uszkodzone poprzez nadmierne ich obciążenie. Chorują z powodu "przepracowania" i wtedy rolę wydalniczą nerek przejmuje skóra.
Podobnie jak medycyna Wschodu makrobiotyka również nie odróżnia chorób jako oddzielnych jednostek chorobowych. W jej pojęciu są to tylko różne objawy choroby całego organizmu, polegającej na zaburzeniu równowagi fizjologiczno-biologicznej. Oznacza to, że za każdym razem choruje cały organizm, a nie jego narząd, który jest tylko częścią całości. Poszczególnych narządów mogą dotyczyć tylko objawy choroby.

Diety makrobiotyczne według G. Ohsawy

Dziesięć sposobów odżywiania
stara się odzyskać równowagę poprzez wydalanie nadmiaru jin lub nadmiaru jang drogą naturalną, przez nerki. Jeżeli jednak błędy żywieniowe trwają dłużej, nerki zostają uszkodzone poprzez nadmierne ich obciążenie. Chorują z powodu "przepracowania" i wtedy rolę wydalniczą nerek przejmuje skóra.<br>Podobnie jak medycyna Wschodu makrobiotyka również nie odróżnia chorób jako oddzielnych jednostek chorobowych. W jej pojęciu są to tylko różne objawy choroby całego organizmu, polegającej na zaburzeniu równowagi fizjologiczno-biologicznej. Oznacza to, że za każdym razem choruje cały organizm, a nie jego narząd, który jest tylko częścią całości. Poszczególnych narządów mogą dotyczyć tylko objawy choroby.<br><br>&lt;tit&gt;Diety makrobiotyczne według &lt;name type="person"&gt;G. Ohsawy&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br>Dziesięć sposobów odżywiania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego