Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
takie jak DMSO i kwas dihydroksybenzoesowy opóźniają różnicowanie mysich komórek neuroblastomatycznych i rozwój muszki owocowej Drosophila.
Wydaje się więc, że RFT (zwłaszcza O2 i H2O2) indukując w komórkach stres oksydacyjny indukować mogą procesy różnicowania w wielu różnych układach biologicznych. U prostych organizmów różnicowanie może być przejawem reakcji obronnej, której rolą jest zmniejszenie narażenia na RFT. Mechanizm indukcji różnicowania przez RFT nie jest jeszcze jasny. Wiadomo jednak, że RFT aktywują szereg genów, m.in. onkogen c-fos. Gen ten aktywują również jony wapnia. Być może te jony są mediatorami działania RFT.
W myśl jednej z koncepcji reaktywną formą tlenu odpowiedzialną za indukcję
takie jak DMSO i kwas dihydroksybenzoesowy opóźniają różnicowanie mysich komórek neuroblastomatycznych i rozwój muszki owocowej Drosophila.<br>Wydaje się więc, że RFT (zwłaszcza O2 i H2O2) indukując w komórkach stres oksydacyjny indukować mogą procesy różnicowania w wielu różnych układach biologicznych. U prostych organizmów różnicowanie może być przejawem reakcji obronnej, której rolą jest zmniejszenie narażenia na RFT. Mechanizm indukcji różnicowania przez RFT nie jest jeszcze jasny. Wiadomo jednak, że RFT aktywują szereg genów, m.in. onkogen c-fos. Gen ten aktywują również jony wapnia. Być może te jony są mediatorami działania RFT.<br>W myśl jednej z koncepcji reaktywną formą tlenu odpowiedzialną za indukcję
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego