Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
się od kilku do kilkuset mg/l-1. O typowym składzie chemicznym wód jeziornych i jego mineralizacji informuje występowanie w wodzie określonych ilości podstawowych jonów, takich jak: .

Mimo wielkiej różnorodności składu chemicznego wód jeziornych, istnieją w tym względzie pewne prawidłowości uwarunkowane położeniem geograficznym (ryc. 41). Na podstawie przewagi trzech pierwszych jonów w masie substancji rozpuszczonych w wodzie wyodrębnia się typowe fazy hydrochemiczne. I tak, w wodach jezior tundry dominują jony , w pasie strefy leśnej jony i , w strefie stepów jony , a w strefie półpustyń i pustyń jony .
Oczywiste jest, że w wielu przypadkach występują znaczne odstępstwa od typowego składu wód dla
się od kilku do kilkuset mg/l&lt;hi rend="upper"&gt;-1&lt;/&gt;. O typowym składzie chemicznym wód jeziornych i jego mineralizacji informuje występowanie w wodzie określonych ilości podstawowych jonów, takich jak: &lt;gap&gt;.<br><br>Mimo wielkiej różnorodności składu chemicznego wód jeziornych, istnieją w tym względzie pewne prawidłowości uwarunkowane położeniem geograficznym (ryc. 41). Na podstawie przewagi trzech pierwszych jonów w masie substancji rozpuszczonych w wodzie wyodrębnia się typowe fazy hydrochemiczne. I tak, w wodach jezior tundry dominują jony &lt;gap&gt;, w pasie strefy leśnej jony &lt;gap&gt; i &lt;gap&gt;, w strefie stepów jony &lt;gap&gt;, a w strefie półpustyń i pustyń jony &lt;gap&gt;.<br>Oczywiste jest, że w wielu przypadkach występują znaczne odstępstwa od typowego składu wód dla
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego