Typ tekstu: Książka
Autor: Olszewski Daniel
Tytuł: Dzieje chrześcijaństwa w zarysie
Rok: 1996
po przedwczesnej śmierci rodziców zapragnął wiernie realizować nakazy ewangelii. . Taka była - wedle autora Żywota - motywacja życia pustelniczego św. Antoniego.
Pobyt Antoniego na pustyni wypełnia walka z demonami. Motyw ten wysuwa się w życiorysie na pierwsze miejsce. Widać tu wyraźne nawiązywanie do ewangelicznego przekazu o spotkaniu Chrystusa z szatanem na pustyni judzkiej. Za pomocą ludowych obrazów nawiązujących do demonologii biblijnej wyraża ona doświadczenie egzystencjalne ascety, który w samotności odkrywa w sobie świat konfliktów i sprzeczności. W świetle współczesnej psychologii głębi łatwiej nam zrozumieć doniosłość takich zmagań egzystencjalnych dla duchowego rozwoju osoby. Antoni wyszedł z tej walki - stwierdza życiorys - człowiekiem doskonale zintegrowanym.

Cenobityzm
po przedwczesnej śmierci rodziców zapragnął wiernie realizować nakazy ewangelii. &lt;gap&gt;. Taka była - wedle autora &lt;name type="tit"&gt;Żywota&lt;/&gt; - motywacja życia pustelniczego &lt;name type="person"&gt;św. Antoniego&lt;/&gt;.<br>Pobyt Antoniego na pustyni wypełnia walka z demonami. Motyw ten wysuwa się w życiorysie na pierwsze miejsce. Widać tu wyraźne nawiązywanie do ewangelicznego przekazu o spotkaniu Chrystusa z szatanem na pustyni judzkiej. Za pomocą ludowych obrazów nawiązujących do demonologii biblijnej wyraża ona doświadczenie egzystencjalne ascety, który w samotności odkrywa w sobie świat konfliktów i sprzeczności. W świetle współczesnej psychologii głębi łatwiej nam zrozumieć doniosłość takich zmagań egzystencjalnych dla duchowego rozwoju osoby. Antoni wyszedł z tej walki - stwierdza życiorys - człowiekiem doskonale zintegrowanym.<br><br>&lt;tit1&gt;Cenobityzm
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego