Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2930
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
świń próbuje się wytwarzać substytuty składników krwi ludzkiej do celów transfuzji. Te coraz silniejsze związki krwi, i nie tylko, skłoniły nawet kiedyś Krzysztofa Żółkiewskiego do postawienia na łamach "Zielonych Brygad" kilku ważkich pytań.
Na przykład: czy przy tak bliskim fizjologicznie pokrewieństwie świni i człowieka zjadanie wieprzowiny jest w jakimś stopniu kanibalizmem?
Albo: czy przeszczepione serce świni nadal jest "mięsem" i może być - w przypadku zgonu pacjenta - przedmiotem obrotu handlowego i wykorzystane w gastronomii?
Wreszcie problem prawdziwie filozoficzny: czy może zdarzyć się, że zjesz własne serce? Np. to, które przez los było dla ciebie przeznaczone, ale akurat zabiłeś świnię, która byłaby dla
świń próbuje się wytwarzać substytuty składników krwi ludzkiej do celów transfuzji. Te coraz silniejsze związki krwi, i nie tylko, skłoniły nawet kiedyś Krzysztofa Żółkiewskiego do postawienia na łamach &lt;name type="tit"&gt;"Zielonych Brygad"&lt;/&gt; kilku ważkich pytań.<br>Na przykład: czy przy tak bliskim fizjologicznie pokrewieństwie świni i człowieka zjadanie wieprzowiny jest w jakimś stopniu kanibalizmem?<br>Albo: czy przeszczepione serce świni nadal jest "mięsem" i może być - w przypadku zgonu pacjenta - przedmiotem obrotu handlowego i wykorzystane w gastronomii?<br>Wreszcie problem prawdziwie filozoficzny: czy może zdarzyć się, że zjesz własne serce? Np. to, które przez los było dla ciebie przeznaczone, ale akurat zabiłeś świnię, która byłaby dla
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego