Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Bolesławskie Zeszyty Historyczne
Nr: 1
Miejsce wydania: Bolesław
Rok: 1997
słowa dotrzymała. Wyrok śmierci zamieniony został na długoletnie zesłanie.
/.../ Dowiedział się o łasce Gruzin, książe wzięty kiedyś do niewoli przez tegoż zamachowca Landowskiego i uwolniony na słowo honoru, że już nigdy przeciw Polakom walczyć nie będzie książe wykradł ułaskawienie z kancelarii samego Berga i przywiózł je szalonym galopem na miejsce kaźni, gdy Schmidt i Landowski mieli już stryczki na szyi..."
Autorka opisując powyższą scenę powołuje się na Piołuna - Woyszewskiego zwanego "wirtuozem plotki". Nie uważam więc tej sceny za fakt historyczny. Jednak powtarzam opis sceny myśl zasady, że "każda plotka kryje w sobie część prawdy".
Antoni Schmidt został wywieziony do kopalni Nerczyńskich
słowa dotrzymała. Wyrok śmierci zamieniony został na długoletnie zesłanie.&lt;/&gt;<br>/.../ &lt;q&gt;Dowiedział się o łasce Gruzin, książe wzięty kiedyś do niewoli przez tegoż zamachowca Landowskiego i uwolniony na słowo honoru, że już nigdy przeciw Polakom walczyć nie będzie książe wykradł ułaskawienie z kancelarii samego Berga i przywiózł je szalonym galopem na miejsce kaźni, gdy Schmidt i Landowski mieli już stryczki na szyi..."&lt;/&gt;<br>Autorka opisując powyższą scenę powołuje się na Piołuna - Woyszewskiego zwanego &lt;q&gt;"wirtuozem plotki"&lt;/&gt;. Nie uważam więc tej sceny za fakt historyczny. Jednak powtarzam opis sceny myśl zasady, że &lt;q&gt;"każda plotka kryje w sobie część prawdy"&lt;/&gt;.<br>Antoni Schmidt został wywieziony do kopalni Nerczyńskich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego