Typ tekstu: Książka
Autor: Tischner Józef
Tytuł: Świat ludzkiej nadziei. Wybór szkiców filozoficznych 1966-1975
Rok wydania: 1994
Lata powstania: 1966-1975
zwę je jedną nieśmiertelną, hańbiącą plamą na ludzkości".
I to jest odpowiedź Renanowi, neoheglistom i katolikom.
U Nietzschego znajdujemy ostatni w tym wieku akcent sporu o Jezusa: atak na to, co było wspólne wszystkim trzem kierunkom.
Ale czy ostatni w ogóle?
Jedno jest znamienne: Nietzsche nie kwestionuje istnienia Chrystusa.
Aby kłamać, trzeba wpierw istnieć - wiedział o tym już Kartezjusz. I tak w tej filozofii, przepełnionej bólem, szamotaniem i bluźnierstwem, Chrystus znów jest postacią żyjącą, noszącą w sobie paradoks świadomości swego własnego bóstwa.
Czyżby wcielenie się powtórzyło?

*

Wiek XIX pozostawił w spadku wiekowi XX problem Chrystusa jako zagadnienie leżące na trzech płaszczyznach
zwę je jedną nieśmiertelną, hańbiącą plamą na ludzkości"&lt;/&gt;.<br>I to jest odpowiedź Renanowi, neoheglistom i katolikom.<br>U Nietzschego znajdujemy ostatni w tym wieku akcent sporu o Jezusa: atak na to, co było wspólne wszystkim trzem kierunkom.<br>Ale czy ostatni w ogóle?<br>Jedno jest znamienne: Nietzsche nie kwestionuje istnienia Chrystusa.<br>Aby kłamać, trzeba wpierw istnieć - wiedział o tym już Kartezjusz. I tak w tej filozofii, przepełnionej bólem, szamotaniem i bluźnierstwem, Chrystus znów jest postacią żyjącą, noszącą w sobie paradoks świadomości swego własnego bóstwa.<br>Czyżby wcielenie się powtórzyło?<br><br>*<br><br>Wiek XIX pozostawił w spadku wiekowi XX problem Chrystusa jako zagadnienie leżące na trzech płaszczyznach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego