Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 37 (2934)
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
Grecję, gdzie złupili świątynię w Delfach. Zatrzymali się najprawdopodobniej ze względu na jakość gleb: czarnoziemów lessowych. Stworzyli też kilka innych enklaw - w okolicach Wrocławia, na Wyżynie Głubczyckiej, w pobliżu Sanoka. Ta jednak była najznaczniejsza.
Wyznacznikiem zamożności osady jest ilość ceramiki znajdowanej podczas wykopalisk. Celtowie, pierwsi na ziemiach polskich, posługiwali się kołem garncarskim. Luksusem były naczynia z mieszanki gliny i grafitu sprowadzanego z odległych o kilkaset kilometrów kopalń w południowych i zachodnich Czechach i Morawach. Takich fragmentów znaleziono w Pełczyskach wiele. Jak były cenione - dowodzą ślady napraw. Uszkodzonych nie wyrzucano.
- O znaczeniu osady świadczy też liczba przedmiotów importowanych z innych ośrodków celtyckich
Grecję, gdzie złupili świątynię w Delfach. Zatrzymali się najprawdopodobniej ze względu na jakość gleb: czarnoziemów lessowych. Stworzyli też kilka innych enklaw - w okolicach Wrocławia, na Wyżynie Głubczyckiej, w pobliżu Sanoka. Ta jednak była najznaczniejsza.&lt;/&gt;<br>Wyznacznikiem zamożności osady jest ilość ceramiki znajdowanej podczas wykopalisk. Celtowie, pierwsi na ziemiach polskich, posługiwali się kołem garncarskim. Luksusem były naczynia z mieszanki gliny i grafitu sprowadzanego z odległych o kilkaset kilometrów kopalń w południowych i zachodnich Czechach i Morawach. Takich fragmentów znaleziono w Pełczyskach wiele. Jak były cenione - dowodzą ślady napraw. Uszkodzonych nie wyrzucano.<br>- &lt;who6&gt;O znaczeniu osady świadczy też liczba przedmiotów importowanych z innych ośrodków celtyckich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego