Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
to niewiele większą sztuką jest opadnięcie spory męskiej na gametofit żeński. Daje to dalsze wyzwolenie się od środowiska wodnego, a wymaga jedynie wcześniejszego rozwoju roślin żeńskich niż męskich. Wystarczy wówczas, jeśli przystosowanie do rozsiewania na znaczne odległości zachowa spora męska, zwolniona z konieczności posiadania substancji zapasowych.
Wyposażenie w zapasy pokarmowe konieczne do szybkiego wytworzenia gametofitu (zanim przestaną spadać spory męskie) otrzyma jedynie spora żeńska. Spora żeńska przy tej strategii musi być większa (makrospora), a męska - drobna i przystosowana do rozsiewania przez wiatr (mikrospora). Dzięki tej różnicy rozmiarów łatwo w stanie kopalnym zidentyfikować powstanie tej nowej metody rozmnażania.
Pierwsze paprocie różnozarodniowe, które
to niewiele większą sztuką jest opadnięcie spory męskiej na gametofit żeński. Daje to dalsze wyzwolenie się od środowiska wodnego, a wymaga jedynie wcześniejszego rozwoju roślin żeńskich niż męskich. Wystarczy wówczas, jeśli przystosowanie do rozsiewania na znaczne odległości &lt;page nr=305&gt; zachowa spora męska, zwolniona z konieczności posiadania substancji zapasowych.<br>Wyposażenie w zapasy pokarmowe konieczne do szybkiego wytworzenia gametofitu (zanim przestaną spadać spory męskie) otrzyma jedynie spora żeńska. Spora żeńska przy tej strategii musi być większa (makrospora), a męska - drobna i przystosowana do rozsiewania przez wiatr (mikrospora). Dzięki tej różnicy rozmiarów łatwo w stanie kopalnym zidentyfikować powstanie tej nowej metody rozmnażania.<br>Pierwsze paprocie różnozarodniowe, które
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego