Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Warocław
Rok: 1976
się większością! Zauważyć trzeba, że autorzy wielu publikacji dotyczących problematyki etnicznej nie podają żadnej definicji grup etnicznych, zadowalając się enumeracją (Włosi, Chińczycy, Polacy, Żydzi, Murzyni, itp.). Spotkane definicje podzielić można z pewnym uproszczeniem na trzy kategorie. Do pierwszej zaliczyłbym definicje podkreślające rolę posiadanej przez członków grupy świadomości swej odrębności w konstytuowaniu grup etnicznych. H. S. Morris definiuje grupę etniczną następująco:
"Grupa etniczna jest to wyróżniona z całości społeczeństwa globalnego grupa, której kultura jest zwykle także różna. Członkowie tej grupy są lub określają siebie bądź też są określani przez innych jako powiązani wspólnymi więzami rasowymi, narodowościowymi lub kulturowymi".
Definicja ta jest bardzo
się większością! Zauważyć trzeba, że autorzy wielu publikacji dotyczących problematyki etnicznej nie podają żadnej definicji grup etnicznych, zadowalając się enumeracją (Włosi, Chińczycy, Polacy, Żydzi, Murzyni, itp.). Spotkane definicje podzielić można z pewnym uproszczeniem na trzy kategorie. Do pierwszej zaliczyłbym definicje podkreślające rolę posiadanej przez członków grupy świadomości swej odrębności w konstytuowaniu grup etnicznych. H. S. Morris definiuje grupę etniczną następująco:<br>"Grupa etniczna jest to wyróżniona z całości społeczeństwa globalnego grupa, której kultura jest zwykle także różna. &lt;page nr=119&gt; Członkowie tej grupy są lub określają siebie bądź też są określani przez innych jako powiązani wspólnymi więzami rasowymi, narodowościowymi lub kulturowymi".<br>Definicja ta jest bardzo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego