Typ tekstu: Książka
Autor: Godlewski Stanisław
Tytuł: Vademecum myśliwego
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1955
są również parostki kozłów polnych.
Kozioł wyciera parostki także i po zerwaniu z nich scypuły aż do okresu rui. W okresie rui bije porożem o krzaki, kępy trawy i gałęzie, co świadczy o agresywności, której wyładowanie występuje również przy spotkaniu rywala.
Kozły zrzucają poroże późną jesienią, przy czym najwcześniej stare kozły. Zrzucanie parostków powodują hormony, które rozluźniają komórki kostne łączące możdżeń z tyką i wtedy tyki przy potrąceniu, np. o gałąź, odłamują się. Niezwłocznie po utracie parostków rozpoczyna się budowa nowego poroża.
Poroże kozła, zwane parostkami, ma wysokość 25-30 cm. Tyki dojrzałego kozła mają dwie odnogi i grot "szóstak". Odnogi
są również &lt;orig&gt;parostki&lt;/&gt; kozłów polnych.<br>Kozioł wyciera &lt;orig&gt;parostki&lt;/&gt; także i po zerwaniu z nich scypuły aż do okresu rui. W okresie rui bije porożem o krzaki, kępy trawy i gałęzie, co świadczy o agresywności, której wyładowanie występuje również przy spotkaniu rywala.<br>Kozły zrzucają poroże późną jesienią, przy czym najwcześniej stare kozły. Zrzucanie &lt;orig&gt;parostków&lt;/&gt; powodują hormony, które rozluźniają komórki kostne łączące &lt;orig&gt;możdżeń&lt;/&gt; z tyką i wtedy tyki przy potrąceniu, np. o gałąź, odłamują się. Niezwłocznie po utracie &lt;orig&gt;parostków&lt;/&gt; rozpoczyna się budowa nowego poroża.<br>Poroże kozła, zwane &lt;orig&gt;parostkami&lt;/&gt;, ma wysokość 25-30 cm. Tyki dojrzałego kozła mają dwie odnogi i grot "&lt;orig&gt;szóstak&lt;/&gt;". Odnogi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego