Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
chłopstwa. Ale szlachta średnia, ziemiańska, miała się nie najgorzej, rosły też wśród niej nowe fortuny dorobkiewiczów, bogacących się na procesach, dzierżawach, na administrowaniu majątkami wielkopańskimi.
Katastrofa Rzplitej uderzyła jakby obuchem w patriotyczny ogół. Wielu zwątpiło w odzyskanie niepodległości, w możność przetrwania narodu pozbawionego państwa.
W środowisku byłej Targowicy kładziono cynicznie krzyżyk na przeszłości. Szczęsny Potocki wyraził się w liście prywatnym: "Ja już jestem Rosjaninem na zawsze".
Szlachta bez sprzeciwu składała hołd nowym monarchom i wiwatowała na bankietach ku czci gubernatorów cudzoziemców. Literaci drukowali na ich cześć panegiryki i ody, biskupi w listach pasterskich zalecali swoim owieczkom posłuszeństwo nowej władzy, niektórzy magnaci
chłopstwa. Ale szlachta średnia, ziemiańska, miała się nie najgorzej, rosły też wśród niej nowe fortuny dorobkiewiczów, bogacących się na procesach, dzierżawach, na administrowaniu majątkami wielkopańskimi.<br>Katastrofa Rzplitej uderzyła jakby obuchem w patriotyczny ogół. Wielu zwątpiło w odzyskanie niepodległości, w możność przetrwania narodu pozbawionego państwa.<br>W środowisku byłej Targowicy kładziono cynicznie krzyżyk na przeszłości. Szczęsny Potocki wyraził się w liście prywatnym: "Ja już jestem Rosjaninem na zawsze".<br>Szlachta bez sprzeciwu składała hołd nowym monarchom i wiwatowała na bankietach ku czci gubernatorów cudzoziemców. Literaci drukowali na ich cześć panegiryki i ody, biskupi w listach pasterskich zalecali swoim owieczkom posłuszeństwo nowej władzy, niektórzy magnaci
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego