Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
przekształca się w olbrzymi wir, w którym prędkość wiatru wynosi kilkadziesiąt metrów na sekundę, a często przekracza nawet 100 m sŤ (rys. 8.5.10). W zewnętrznej części takiego cyklonu tropikalnego rozwijają się bardzo silne prądy wstępujące, obejmujące często całą troposferę. Powietrze napływające dołem, w kierunku środka cyklonu, przemieszcza się ku górze, a następnie na zewnątrz wiru (rys. 8.5.11).
Najsilniejsze wstępujące prądy powietrza rozwijają się dookoła tzw. oka cyklonu. Umożliwiają one formowanie się ogromnych pod względem rozmiarów chmur kłębiasto-deszczowych (Cb), które otaczają oko cyklonu zwartą ścianą. Występują w nich zjawiska burzowe w połączeniu z gwałtownymi, przelotnymi deszczami.
Centralna
przekształca się w olbrzymi wir, w którym prędkość wiatru wynosi kilkadziesiąt metrów na sekundę, a często przekracza nawet 100 m sŤ (rys. 8.5.10). W zewnętrznej części takiego cyklonu tropikalnego rozwijają się bardzo silne prądy wstępujące, obejmujące często całą troposferę. Powietrze napływające dołem, w kierunku środka cyklonu, przemieszcza się ku górze, a następnie na zewnątrz wiru (rys. 8.5.11). <br> Najsilniejsze wstępujące prądy powietrza rozwijają się dookoła tzw. oka cyklonu. Umożliwiają one formowanie się ogromnych pod względem rozmiarów chmur kłębiasto-deszczowych (Cb), które otaczają oko cyklonu zwartą ścianą. Występują w nich zjawiska burzowe w połączeniu z gwałtownymi, przelotnymi deszczami. <br> Centralna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego