Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
Makuszyńskiego widzimy pomnik ofiar carskiego terroru z 1861r., wzniesiony staraniem ks. Stolarczyka i właścicielki dóbr zakopiańskich Klementyny Homolacsowej, za którym wielki kamień ozdobiony płaskorzeźbami oznacza grób podhalańskiego pisarza Stanisława Nędzy-Kubińca.
Idąc dalej w stronę wyjścia, dochodzimy do mogiły malarza Tatr Stanisława Gałka, obok której znajduje się grób narciarki i kurierki tatrzańskiej Heleny Marusarzówny. W 1993 roku spoczął obok niej jej brat, również żołnierz podziemia i wielki polski narciarz - Stanisław Marusarz. Ich przyjaciel, narciarz i taternik Bronisław Czech, który zginął w Oświęcimiu, ma symboliczną mogiłę z tyłu, z pobliżu cmentarnego ogrodzenia.
Przy alei, już niedaleko bramy wyjściowej, wielki tatrzański głaz przykrywa
Makuszyńskiego widzimy pomnik ofiar carskiego terroru z 1861r., wzniesiony staraniem ks. Stolarczyka i właścicielki dóbr zakopiańskich Klementyny Homolacsowej, za którym wielki kamień ozdobiony płaskorzeźbami oznacza grób podhalańskiego pisarza Stanisława Nędzy-Kubińca. <br> Idąc dalej w stronę wyjścia, dochodzimy do mogiły malarza Tatr Stanisława Gałka, obok której znajduje się grób narciarki i kurierki tatrzańskiej Heleny Marusarzówny. W 1993 roku spoczął obok niej jej brat, również żołnierz podziemia i wielki polski narciarz - Stanisław Marusarz. Ich przyjaciel, narciarz i taternik Bronisław Czech, który zginął w Oświęcimiu, ma symboliczną mogiłę z tyłu, z pobliżu cmentarnego ogrodzenia.<br> Przy alei, już niedaleko bramy wyjściowej, wielki tatrzański głaz przykrywa
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego